Nizam-ı Cedid
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

İkariam Oyunu İttifak SayfasıNizam-ı Cedid OrdusuEğlence, Sohbet, Dostluk, Arkadaşlık, Oyun, ve Daha Sayamadığım Bir Çok Şey Burada!

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

''Hayırlı'' Kelimesinin Asıl Anlamı

YazarMesaj
ferdi7o
Admin
ferdi7o

''Hayırlı'' Kelimesinin Asıl Anlamı Empty
MesajKonu: ''Hayırlı'' Kelimesinin Asıl Anlamı    ''Hayırlı'' Kelimesinin Asıl Anlamı Icon_minitimeCuma Ocak 06, 2012 4:13 pm

Günümüzde sık sık kullandığımız '' Hayırlı Olsun, Hayırlı Yolculuklar, Hayırlı İşler vs vs ''
Aslında anlamı biraz daha başka!

Genç bir delikanlı bir gün Allah dostuna gider ve evlenmek istediğini söyler, hayırlı bir eş icin duasını istediğini söyler. Tabi isteği üzerine dua eder Allah dostu. Bir ay icinde bu delikanlı yine gelir güzel bir kısmet çıktığını ve evleneceğini söyler!
Yaklaşık iki ay sonra bu delikanlı Allah dostunu tekrar ziyaret eder ve söyle der:
-Hocam size hayırlı bir eş icin dua etmenizi istemiştim fakat biz evleneli 2 ay olmadı ama bütün gün tartışıyoruz, bu kadın benim her şeyime karışıyor, durmadan kavga ediyoruz der!
Allah dostu gülümsiyerek der ki:
- Sen benden hayırlı bir eş istemiştin, bende rican üzere sana Allah'ın hayırlı bir eş nasip etmesi için dua ettim. Karınla tartışmalarınız da sen cevap vermeseydin karına, bu sana hayır olurdu! Gördün mü Allah sana hayırlı bir eş nasip etmiş! der.

Günümüzde ''hayırlı'' kelimesi ''iyi'' anlamı taşıyor! Fakat öyle değil!
'' hayırlı '' anlamı Güzel amel anlamı taşır!

Tabi Allah dostu hayırlı kelimesinin anlamını biliyordu ve anlamını bilerek dua etti!
Oysaki genç iyi bir eş deseydi bambaşka olurdu

bizde inşallah hayırlı kelimesini ona göre kullanalım, malum yola cıkanlarımıza ''hayırlı yolculuklar'' dersek, duamız kabul olurda, hayır kazanacağı bir olay cıkar!
https://ncdd.yetkin-forum.com

''Hayırlı'' Kelimesinin Asıl Anlamı
1 sayfadaki 1 sayfası